RNCF1210BTE2K26
Mfr.Part #
RNCF1210BTE2K26
Description
RES 2.26K OHM 0.1% 1/3W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
2.26kOhm
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
200mW
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCF1210BTE2K26
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.26kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C