RNCF1210BTE2K15
Mfr.Part #
RNCF1210BTE2K15
Description
RES 2.15K OHM 0.1% 1/3W 1210
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
200mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
2.15kOhm
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RNCF1210BTE2K15
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.15kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C