RNCF1210BTE2K10
Mfr.Part #
RNCF1210BTE2K10
Description
RES 2.1K OHM 0.1% 1/3W 1210
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
2.1kOhm
Power Rating :
200mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNCF1210BTE2K10
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.1kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C