RNCF1210BTC62R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210BTC62R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 62 OHM 0.1% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
62Ohm
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Series :
RNCF
Additional Feature :
PRECISION
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm