RNCF1210BTC61K9
Mfr.Part #
RNCF1210BTC61K9
Description
RES 61.9K OHM 0.1% 1/3W 1210
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
61.9kOhm
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
200mW
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Datasheets
RNCF1210BTC61K9
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 61.9kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C