RNCF1210BTC499K
Mfr.Part #
RNCF1210BTC499K
Description
RES 499K OHM 0.1% 1/3W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
499kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
200mW
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RNCF1210BTC499K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 499kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C