RNCF1210BTC470R
Mfr.Part #
RNCF1210BTC470R
Description
RES 470 OHM 0.1% 1/3W 1210
Resistance :
470Ohm
PRECISION
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
200mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±0.1%
Surface Mount
Datasheets
RNCF1210BTC470R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 470Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C