RNCF1210BTC36R0
Mfr.Part #
RNCF1210BTC36R0
Description
RES 36 OHM 0.1% 1/3W 1210
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
36Ohm
Power Rating :
200mW
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
1210 (3225 Metric)
Datasheets
RNCF1210BTC36R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 36Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C