RNCF1210BTC365K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210BTC365K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 365K OHM 0.1% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Series :
RNCF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
365kOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
200mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
PRECISION
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Datasheets
RNCF1210BTC365K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 365kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C