RMCP0402JT62K0
Mfr.Part #
RMCP0402JT62K0
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES, 0402, 62 KOHM, 5%, 0.125W
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
0.5 mm
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Length :
1 mm
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
0.3 mm
Resistance :
62 kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage Rating :
100 V
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Datasheets
RMCP0402JT62K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0402JT62K0
RMCP Series, Thick Film, 62 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C