RMCP0201FT49R9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCP0201FT49R9
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 49.9 OHM 1% 1/16W 0201
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Series :
RMCP
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Resistance :
49.9Ohm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
Datasheets
RMCP0201FT49R9
RMCP Series, Thick Film, 49.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~125°C