RMCP0402JT10R0
Mfr.Part #
RMCP0402JT10R0
Description
RES, 0402, 10 OHM, 5%, 0.125W
Tolerance :
±5%
Technology :
Thick Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Thick Film Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Supplier Device Package :
Length :
1 mm
Application :
High Power
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Resistance :
10 Ohms
Width :
0.5 mm
Voltage Rating :
100 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Ratings :
AEC-Q200
Subcategory :
Resistors
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Height :
0.3 mm
Datasheets
RMCP0402JT10R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0402JT10R0
RMCP Series, Thick Film, 10 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C