RMCP0402FT21K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCP0402FT21K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 0402, 21 KOHM, 1%, 0.125W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Automotive AEC-Q200
Package :
Digi-Reel?
Series :
RMCP
Product Type :
Thick Film Resistors
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Style :
PCB Mount
Height :
0.3 mm
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Composition :
Thick Film
Supplier Device Package :
Width :
0.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Subcategory :
Resistors
Failure Rate :
Resistance :
21 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Application :
High Power
Tolerance :
±1%
Product Status :
Active
Length :
1 mm
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Technology :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Voltage Rating :
100 V
Termination Style :
SMD/SMT
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Datasheets
RMCP0402FT21K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0402FT21K0
RMCP Series, Thick Film, 21 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±1%, -55°C ~ 155°C