RL2512JK-070R27L
Mfr.Part #
RL2512JK-070R27L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 0.27 OHM 5% 1W 2512
Stock
810
In Stock :
810
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Contact Plating :
Tin
Height :
550μm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
6432
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Depth :
3.2mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Factory Lead Time :
33 Weeks
Case Code (Imperial) :
2512
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RL
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Construction :
Chip
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Pbfree Code :
yes
Resistance :
270mOhm
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Datasheets
RL2512JK-070R27L
YAGEO RL2512JK-070R27L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 270mOhm, ±5%, -55°C~155°C