RL2512FK-070R012L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL2512FK-070R012L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.012 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
550μm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Resistance :
12mOhm
Contact Plating :
Tin
Case Code (Metric) :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Depth :
3.2mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±1500ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Series :
RL
Size / Dimension :
0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
Composition :
Thick Film
Datasheets
RL2512FK-070R012L
YAGEO RL2512FK-070R012L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 12mOhm, ±1%, -55°C~155°C