RL0603FR-070R18L
Mfr.Part #
RL0603FR-070R18L
Description
RES 0.18 OHM 1% 1/10W 0603
Tolerance :
±1%
Ratings :
AEC-Q200
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Height :
450μm
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
33 Weeks
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±800ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
100V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
REACH SVHC :
No SVHC
Surface Mount :
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
180mOhm
Thick Film
Construction :
Chip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Datasheets
RL0603FR-070R18L
YAGEO RL0603FR-070R18L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 180mOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C