RL0603FR-070R022L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL0603FR-070R022L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.022 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Depth :
800μm
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
100mW
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
558.8μm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±1500ppm/°C
Composition :
Thick Film
Series :
RL
Tolerance :
±1%
Resistance :
22mOhm
Datasheets
RL0603FR-070R022L
YAGEO RL0603FR-070R022L
RL Series, Thick Film, 22mOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C