RL0510S-2R4-F
Mfr.Part #
RL0510S-2R4-F
Description
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/6W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
167mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
14 Weeks
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
2.4Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
Surface Mount :
yes
Datasheets
RL0510S-2R4-F
Susumu RL0510S-2R4-F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thin Film, 2.4Ohm, 0.167W 1/6W, ±1%, -55°C~125°C