RK73H2HTTE7681F
Mfr.Part #
RK73H2HTTE7681F
Description
RES 7.68K OHM 1% 3/4W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
7.68kOhm
Published :
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
WRAPAROUND
Power Rating :
750mW
Datasheets
RK73H2HTTE7681F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2HTTE7681F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 7.68kOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C