RK73H2HTTE5102F
Mfr.Part #
RK73H2HTTE5102F
Description
RES 51K OHM 1% 3/4W 2010
Resistance :
51kOhm
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
6 Weeks
Power Rating :
750mW
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
yes
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
RK73H
Datasheets
RK73H2HTTE5102F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2HTTE5102F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 51kOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C