RK73H2HTTE1653F
Mfr.Part #
RK73H2HTTE1653F
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES 165K OHM 1% 3/4W 2010
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Surface Mount :
yes
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Resistance :
165kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C