RK73H2ETTD6651F
Mfr.Part #
RK73H2ETTD6651F
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 6.65K OHM 1% 1/2W 1210
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
SMD/SMT
2
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Height :
600μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Resistance :
6.65kOhm
Voltage - Rated DC :
200V
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
RK73H2ETTD6651F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ETTD6651F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 6.65kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C