RK73H2ETTD2942F
Mfr.Part #
RK73H2ETTD2942F
Description
RES 29.4K OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.126Lx0.102W 3.20mmx2.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
29.4kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
200V
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C