RK73H2ERTTD4703F
Mfr.Part #
RK73H2ERTTD4703F
Description
RESISTOR ANTI SULFUR
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
KOA Speer
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Supplier Device Package :
Failure Rate :
Voltage Rating :
200 V
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Resistance :
470 kOhms
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
RoHS :
Details
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product :
Thick Film Resistors SMD
Type :
Anti-Sulfur Resistor
Width :
2.5 mm
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Qualification :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Resistors
Application :
Automotive Grade
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Thick Film Resistors
Technology :
Thick Film
Base Product Number :
RK73H2E
Size / Dimension :
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Height :
0.6 mm
Series :
RK73-RT
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Brand :
KOA Speer
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Length :
3.2 mm
Datasheets
RK73H2ERTTD4703F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ERTTD4703F
RK73-RT Series, Thick Film, 470 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C