RK73H2BRTTD6202F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H2BRTTD6202F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 62K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Status :
Active
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
KOA Speer
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Technology :
Thick Film
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
0.6 mm
Product :
Thick Film Resistors SMD
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Qualification :
AEC-Q200
Length :
3.2 mm
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
RoHS :
Details
Termination Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Voltage Rating :
200 V
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
62 kOhms
Subcategory :
Resistors
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Type :
Anti-Sulfur Resistor
Composition :
Thick Film
Base Product Number :
RK73H2B
Mounting Style :
PCB Mount
Failure Rate :
Series :
RK73-RT
Width :
1.6 mm
Brand :
KOA Speer
Product Type :
Thick Film Resistors
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Packaging :
MouseReel
Application :
Automotive Grade
Datasheets
RK73H2BRTTD6202F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2BRTTD6202F
RK73-RT Series, Thick Film, 62 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C