RK73H2ATTD43R0F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H2ATTD43R0F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 43 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thick Film
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RK73H
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
43Ohm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
150V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Depth :
1.25mm
Military Standard :
Not
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RK73H2ATTD43R0F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ATTD43R0F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 43Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C