RK73H2ARTTD9101D
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD9101D
Description
ANTI SULFURATION PRECISION CHIP
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage Rating :
150 V
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Technology :
Thick Film
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
2 mm
Series :
RK73H
Package :
0805 (2012 Metric)
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±0.5%
Termination Style :
Packaging :
MouseReel
Height :
0.4 mm
Qualification :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Product :
Thick Film Resistors SMD
KOA Speer
Base Product Number :
RK73H2A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Resistance :
9.1 kOhms
Brand :
KOA Speer
Application :
Automotive Grade
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Width :
1.25 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Product Status :
Active
Product Type :
Thick Film Resistors
RoHS :
Details
Datasheets
RK73H2ARTTD9101D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD9101D
RK73H Series, Thick Film, 9.1 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C