RK73H2ARTTD6040D
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD6040D
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Weight :
5.499807 mg
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Length :
2 mm
Power Rating :
125 mW
Tolerance :
±0.5%
Min Operating Temperature :
-55 °C
Height :
500 µm
Mounting Style :
PCB Mount
Case Code (Imperial) :
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Resistance :
604 Ohms
Voltage Rating :
150 V
Width :
1.2 mm
RoHS :
Compliant
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
155 °C
Datasheets
RK73H2ARTTD6040D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD6040D
RK73H Series, Thick Film, 604 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C