RK73H2ARTTD2872F
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD2872F
Description
RES 28.7K OHM 1% 1/4W 0805
Series :
RK73-RT
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height :
0.4 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package :
Digi-Reel?
Resistance :
28.7 kOhms
Length :
2 mm
Tolerance :
±1%
Width :
1.25 mm
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Voltage Rating :
150 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Datasheets
RK73H2ARTTD2872F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD2872F
RK73-RT Series, Thick Film, 28.7 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C