RK73H2ARTTD1270D
Mfr.Part #
RK73H2ARTTD1270D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
ANTI SULFURATION PRECISION CHIP
Chip Resistor - Surface Mount
Subcategory :
Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Case Code (Imperial) :
RoHS :
Details
Failure Rate :
Length :
2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
1.25 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
127 Ohms
KOA Speer
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage Rating :
150 V
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Base Product Number :
RK73H2A
Weight :
5.499807 mg
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Brand :
KOA Speer
Application :
Automotive Grade
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Series :
RK73H
Qualification :
AEC-Q200
Product :
Thick Film Resistors SMD
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Product Type :
Thick Film Resistors
Technology :
Thick Film
Package :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Height :
0.4 mm
Max Operating Temperature :
155 °C
Case Code (Metric) :
Supplier Device Package :
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Packaging :
MouseReel
Datasheets
RK73H2ARTTD1270D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ARTTD1270D
RK73H Series, Thick Film, 127 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C