RK73H1JTTD51R1F
Mfr.Part #
RK73H1JTTD51R1F
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 51.1 OHM 1% 1/8W 0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Depth :
800μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
100mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
75V
Series :
RK73H
Width :
800μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Published :
Height :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Length :
1.6mm
Military Standard :
Not
Resistance :
51.1Ohms
Datasheets
RK73H1JTTD51R1F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD51R1F
RK73H Series, Thick Film, 51.1Ohms, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C