RK73H1JTTD1690D
Mfr.Part #
RK73H1JTTD1690D
Description
RES 169 OHM 0.5% 1/8W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Working Voltage :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
169Ohm