RK73H1JRTTD1271D
Mfr.Part #
RK73H1JRTTD1271D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 1.27 KOHM 0.50% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Case Code (Imperial) :
Product :
Thick Film Resistors SMD
KOA Speer
Product Status :
Active
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Technology :
Thick Film
Series :
RK73-RT
Supplier Device Package :
Product Type :
Thick Film Resistors
Ratings :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-55 °C
Case Code (Metric) :
Brand :
KOA Speer
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Subcategory :
Resistors
Height :
0.45 mm
Tolerance :
±0.5%
Voltage Rating :
75 V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
0.8 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Weight :
2.012816 mg
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Qualification :
AEC-Q200
Length :
1.6 mm
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Packaging :
MouseReel
Resistance :
1.27 kOhms
Max Operating Temperature :
155 °C
Package :
Digi-Reel?
Termination Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
RK73H1J
Application :
Automotive Grade
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
Datasheets
RK73H1JRTTD1271D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JRTTD1271D
RK73-RT Series, Thick Film, 1.27 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C