RK73H1ETTP3924F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H1ETTP3924F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.92M OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
3.92MOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
RK73H
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Height :
400μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Composition :
Thick Film
Datasheets
RK73H1ETTP3924F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP3924F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 3.92MOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C