RK73H1ETTP3011F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP3011F
Description
RES 3.01K OHM 1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Published :
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
1mm
Depth :
500μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Composition :
Thick Film
Case Code (Imperial) :
Tape and Reel (TR)
Width :
500μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Operating Temperature :
155°C
Power Rating :
63mW
Height :
400μm
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Resistance :
3.01kOhms
Military Standard :
Not
Datasheets
RK73H1ETTP3011F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP3011F
RK73H Series, Thick Film, 3.01kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C