RK73H1ETTP1R21F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H1ETTP1R21F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.21 OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Series :
RK73H
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
400μm
Resistance :
1.21Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Imperial) :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Datasheets
RK73H1ETTP1R21F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP1R21F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 1.21Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C