RK73H1ETTP1623F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP1623F
Description
RES 162K OHM 1% 1/10W 0402
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
0402
Length :
1mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
162kOhms
Power Rating :
63mW
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
1005
Tolerance :
±1%
Series :
RK73H
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Supplier Device Package :
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
400μm
Width :
500μm
Datasheets
RK73H1ETTP1623F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP1623F
RK73H Series, Thick Film, 162kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C