RK73H1ETTP1371D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP1371D
Description
RES 1.37K OHM 0.5% 1/10W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Case Code (Metric) :
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
1.37kOhm
Height :
350μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
RK73H
Power Rating :
63mW