RK73H1ETTP1005F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP1005F
Description
RES 10M OHM 1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
Not
Max Operating Temperature :
155°C
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RK73H
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
0402 (1005 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Published :
Tolerance :
±1%
Depth :
500μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
400μm
Length :
1mm
Resistance :
10MOhms
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
RK73H1ETTP1005F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP1005F
RK73H Series, Thick Film, 10MOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Description:
KOA Speer Chip Resistor - Surface Mount RK73H1ETTP1005F is a thick film resistor with a 0402 size package. It has a resistance of 10M Ohm with a tolerance of 1%. It has a power rating of 0.1W (1/10W) and a temperature coefficient of +/-200ppm/ßC. It is designed for surface mount applications and is automotive grade.
Features:
- 0402 size package
- Resistance of 10M Ohm
- Tolerance of 1%
- Power rating of 0.1W (1/10W)