RK73G1ETTP6191F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73G1ETTP6191F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.19K OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
High Precision
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Series :
RK73G
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Resistance :
6.19kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Working Voltage :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RK73G1ETTP6191F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1ETTP6191F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 6.19kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C