RK73B2ERTTD361J
Mfr.Part #
RK73B2ERTTD361J
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 360 OHM 5% 1/2W 1210
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.102W 3.20mmx2.60mm
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Factory Lead Time :
6 Weeks
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
360Ohm
Datasheets
RK73B2ERTTD361J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2ERTTD361J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 360Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C