RK73B2ATTD1R5G
Mfr.Part #
RK73B2ATTD1R5G
Description
RES 1.5 OHM 2% 1/4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Series :
RK73B
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Resistance :
1.5Ohm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm