RK73B1ETTP205J
Mfr.Part #
RK73B1ETTP205J
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 2M OHM 5% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1mm
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Power Rating :
63mW
Width :
500μm
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Depth :
500μm
Series :
RK73B
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height :
350μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
2mOhms
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Military Standard :
Not
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RK73B1ETTP205J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1ETTP205J
RK73B Series, Thick Film, 2MOhms, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C