RK73B1ERTTP184J
Mfr.Part #
RK73B1ERTTP184J
Description
RES 180K OHM 5% 1/10W 0402
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
75V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Pbfree Code :
Thick Film
Series :
RK73-RT
Tolerance :
±5%
Resistance :
180kOhm
Datasheets
RK73B1ERTTP184J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1ERTTP184J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 180kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C