RGH1608-2C-P-512-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGH1608-2C-P-512-B
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/6W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
5.1kohm
Packing Method :
TR
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Max Power Dissipation :
167mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Tolerance :
±0.1%
Series :
RGH
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
100V
Additional Feature :
High Precision
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Height :
508μm
Susumu RGH1608-2C-P-512-B
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RGH Series, Thin Film, 5.1kOhm, 0.167W 1/6W, ±0.1%, -55°C~155°C