RGH1608-2C-P-124-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGH1608-2C-P-124-B
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/6W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Working Voltage :
100V
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Height :
508μm
Construction :
Chip
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
High Precision
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Series :
RGH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
120kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
167mW
Case Code (Imperial) :
Susumu RGH1608-2C-P-124-B
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RGH Series, Thin Film, 120kOhm, 0.167W 1/6W, ±0.1%, -55°C~155°C