RG3216P-3741-D-T5
Mfr.Part #
RG3216P-3741-D-T5
Description
RES SMD 3.74K OHM 0.5% 1/4W 1206
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height :
508μm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
16.187578mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Rated DC :
200V
Published :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
3.74kOhm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Surface Mount :
yes
Datasheets
RG3216P-3741-D-T5
Susumu RG3216P-3741-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 3.74kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C