RG3216N-73R2-B-T1
Mfr.Part #
RG3216N-73R2-B-T1
Description
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
73.2Ohm
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power Rating :
125mW
Max Power Dissipation :
250mW
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Chip
Height :
508μm
Voltage - Rated DC :
200V
Voltage - Rated :
150V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RG3216N-73R2-B-T1
Susumu RG3216N-73R2-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 73.2Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C