RE0402BRE07180KP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RE0402BRE07180KP
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
TOTAL LEAD-FREE CHIP RESISTOR TH
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Digi-Reel?
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Ratings :
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
Series :
RE
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
180 kOhms
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.015" (0.37mm)
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Datasheets
RE0402BRE07180KP
YAGEO RE0402BRE07180KP
RE Series, Thick Film, 180 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C