RE0402BRE07105KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RE0402BRE07105KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
50V
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Feature :
Moisture Resistant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Height :
381μm
Max Power Dissipation :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C